Jak ulevit od bolesti ramene (syndrom zmrzlého ramene)
Syndrom zmrzlého ramene se projevuje ostrou, případně později i tupou bolestí v rameni a někdy i v celé paži. Pohyblivost ramenního kloubu je omezena. Bolestivé, v horším případě až téměř nemožné může být kterákoliv myslitelná funkce ramene a pohyb ruky: předpažení, upažení i rotace.
Rameno bolí při pohybu i v klidu. Mívá nepříznivý vliv i na kvalitu spánku, protože bolest může člověka i vzbudit.
Nejčastěji se potíže objevují ve věkovém rozmezí 40 až 50 let, ale i mnohem dříve.
Syndrom zmrzlého ramene – příčiny vzniku:
♦ Jako hlavní příčina syndromu zmrzlého ramene se uvádí chronický zánět měkkých tkání ramenního kloubu, tedy svaly, šlachy, vazy a kloubní pouzdro. Tomuto zánětu většinou předchází poruchy a bolesti krční páteře, poruchy funkce svalstva ramene. Spouštěčem celého problému může být i úraz ramene či přetížení při sportu nebo běžné fyzické práci.
♦ Druhým důvodem může být jen zdánlivě neškodné prochladnutí.
Syndrom bolestivého ramene se může rozvíjet ve třech fázích:
V prvním období je nevýraznějším příznakem pronikavá ostrá bolest v rameni a paži. Je cítit téměř pořád, při pohybu i v klidu. Rozsah pohybu je částečně omezen, a to i pro standardní denní činnosti jako zvednutí ruky k vypínači nebo čištění zubů. Pro úlevu od bolesti si člověk ruku přidržuje blízko těla. Takto zamrzlé rameno znepříjemňuje život dlouhou dobu, i sedm až devět měsíců.
Pak bolestivost ustupuje, ostrá bolest přechází v bolest spíše tupou, avšak zmenšuje se možný rozsah pohybu. Tato druhá fáze může trvat i velmi dlouho, několik měsíců.
Celkem i dva roky si pacient může počkat na třetí fázi, kdy může dojít ke zlepšení a postupnému vymizení obtíží.
Běžná rehabilitace po návštěvě lékaře:
Lékař ortoped většinou doporučuje klidový režim, případně nošení ramenní ortézy. Může předepsat kortikoidy, antirevmatika a analgetika. Dále je doporučena rehabilitace, kde mu se naučí cviky a podstoupí fyzikální léčbu.
Rehabilitační cvičení pro zlepšení hybnosti v ramenním kloubu je velice bolestivé a spíše stresující, než že by přinášelo zřetelné výsledky.
Úlevu od bolesti v rameni v mnoha případech nezpůsobují ani fyzikální metody jako je magnetoterapie, laser, ultrazvuk a elektroléčba. Dobré výsledky mívá rázová vlna.
Stává se, že konzervativní léčba nesníží bolest ani nezvýší hybnost ramene a lékaři pak přistupují k operativnímu řešení.
Jak pomáhá systém Shiatsu při syndromu zmrzlého ramene?
Přístup je jak místní (tedy práce na měkkých tkáních ramene) tak celostní, respektive se zaměřením na související svalové skupiny v oblasti celé horní končetiny a dále ošetření krční, hrudní páteře a žeber, protože i vzdálenější oblasti těla ve funkčních řetězcích mají na stav ramene vliv.
Začíná se rozhovorem o možných příčinách (prostydnutí, úraz, nebo dlouhodobá jednostranné zatížení bez odpočinku)
Následuje diagnostika svalového aparátu ve funkčně souvisejících oblastech a jejich ošetřením pomocí metod vlastních masáži Shiatsu, tedy uvolněním svalů a ošetřením meridiánů probíhajících v problematických oblastech. Po zlepšení stavu měkkých tkání se přistupuje k příznivému ovlivnění stavu páteře a žeber. Tyto techniky odstartují samoléčebné procesy organizmu.
Velký důraz se klade na jemnost tlaků a pohybů, tak aby terapie nebyla bolestivá.
Zkušenosti ze zlepšení stavu jsou různé podle příčiny a stavu, ve kterém klient přijde. V lehčích případech se dá pomocí metod terapie Shiatsu snížit bolestivost a zlepšit kvalitu života po cca dvou až třech návštěvách.
Shiatsu lékařské postupy nenahrazuje, ale doplňuje. Je pak na každém člověku jakou terapii zvolí. Rozhodně je moudřejší poskytnout tělu celostní péči co nejdříve – operativní řešení není zrovna nejpříjemnější zážitek.
Kdy se objednat na terapii Shiatsu?
Nejlépe co nejdříve. Použité techniky nejsou nijak v protikladu s péčí fyzikální terapie nebo medikamentů, vše může být použito souběžně.