5 příčin bolesti zad a úleva terapeutickou masáží Shiatsu v Praze

5 nejčastějších příčin bolesti zad a úleva terapeutickou masáží Shiatsu v Praze

Můžeme vyjmenovat příčiny, jako třeba:

Nedostatek pohybu
ale pokud vás sport nebaví, co jsou vám takové rady platné? Nebo sportujete a stejně vás bolí záda?

Stres
samozřejmě, že je to významná příčina bolestí zad, ale co s tím? Mezi prací, starostmi o děti a placením účtů za plyn žádná vsuvka „ve stresu prostě nejsem“ prostě není.

Špatné držení těla
skutečně působí velké škody na pohybovém aparátu – ale jak mám tedy stát? Rodiče mi říkali „stůj rovně“, a tím celý návod skončil. Stojím, jak stojím, trhněte si nohou, řeknete si v dospělosti…

Pojďme tedy k příčinám bolesti zad, které se dají pomocí technik Shiatsu zmírnit.

A abychom si nekladli malé cíle, při opakované péči i odstranit.

Nejčastější bolesti zad – bolesti v bederní páteři.

Někdy se tak popisují jako bolesti spodních zad, což vychází z anglického „back low pain“.
(Bolest zad v hrudní páteři, mezi lopatkami a bolesti krku jsou popsány v dalších článcích)

Příčiny odstranitelné masáží Shiatsu:

Trvalé stažení svalů okolo páteře

které si člověk ani neuvědomuje.

Shiatsu terapie zná velmi efektivní postupy, jak odstranit bolesti zad uvolněním zaťatých svalů, o kterých nejspíš ani nevíte.

Používá se:

a/ tlak prsty – což je český překlad japonského výrazu shiatsu. Podle stavu tkáně často stačí jemný tlak, protože se působí na akupresurní body na meridiánových drahách. Mnohdy je na místě použití i tlaku silnějšího.
b/ ošetření energetických drah podle poznatků tradiční čínské medicíny.

Výsledkem je příjemné uvolnění svalů, které má vliv i na psychický stres. Relaxace svalstva přímo působí na psychiku. Tím se stresu na chvíli zbavíte, ochutnáte, jaké to je cítit se volně a budete plni nové energie. S tímto nastavením vyjdete z masérny do běžného života lépe připraveni řešit úkoly – i si život lépe užít. A o tom to je, že?

Pravidelně bývají trvalým napětím postiženy i související svalová zřetězení. Například bedrokyčelní sval, svaly hýždí i nohou.

Jaká je příčina bolesti zad z hlediska přetížených svalů:

 1. stres
 2. sedavé zaměstnání a málo pohybu
 3. při pohybu a sportu nesprávný pohybový návyk
 4. špatné držení těla

Odstranění příčin by bylo jistě nejlepší, ale jistě nevyměníte zaměstnání v kanceláři u počítače za jinak krásné povolání uměleckého kováře.

Dopřejte si péči o svá záda

Nesprávná poloha některého z obratlů – posunuté obratle

Shiatsu působí přednostně na svaly

 • povrchové i hluboko uložené okolo páteře
 • související svalová napojení

Obratel se jemnými pohyby a citlivým protažením oblasti vrací do správné polohy celkem snadno. Nejedná se o klasickou chiropraxi.

 • Obratel se může se své správné polohy vychýlit z různých důvodů, a většinou je to souhra několika příčin. Kromě akutních stavů způsobených při úrazu nebo pádu, může být příčina posunu obratle „o patro níže: Tedy v kříži, kyčlích, ale prvotní bývá i zranění kolene nebo kotníku.
 • Nerovnoměrné odlehčování bolestivého kotníku se přes kyčel a kříž projevuje jednostranným namáháním páteře.
 • Shiatsu terapeut je cvičen nacházet souvislosti, takže se nedivte, když přijdete kvůli bolesti zad a odcházíte se srovnaným kotníkem.

Příčina se nachází v jiné svalové skupině

A to je na normálního člověka bez znalosti fyzioterapie opravdu moc těžký oříšek.

Záda bolí, protože není funkční pohyblivost

 • v kyčlích
 • v esíčku (odborně Sakroiliakální skloubení)

Bez odborné instruktáže člověk souvislost není schopen souvislosti vnímat. A pomoci sám si opravdu nedokáže.

Shiatsu terapeut nachází příčiny bolesti zad pocházející z blízkých svalových zřetězení a umí je odstranit.

Ani člověk vyššího vzdělání a dokonce ani sportovec často nemá znalosti fyzioterapie, která učí:

 • Kyčelní klouby jsou klíčovou částí pohybového systému – ale bohužel velmi zanedbávanou.
  Kyčelní kloub a oblast bederní páteře jsou propojeny svalovým zřetězením. Pokud se kyčel nepohybuje správně a nepřenáší sílu, musí to odmakat bederní páteř. Zároveň je většinou lordóza prohnutá příliš. Tím svalstvo bederní páteře přetěžuje. A to by bylo, aby nebolelo. Jednou z příčin je špatná poloha kyčelního kloubu. Diagnostika je lidově „jedna noha je delší“, v lehu je jedna špička chodidla výrazněji položena do strany.
 • Pro Shiatsu terapie je snadné kyčel vrátit do správné polohy. Bohužel bez soustavné péče kloub na svém místě nevydrží. K trvalé nápravě je nutno každý večer samopomocí jej nasadit zpět (naštěstí metoda je snadná k naučení a trvá cca 2 minuty) Obtížnější, je pak oprava pohybového vzorce. Tedy „jak chodit“.
 • Nácvik většinou zabere více návštěv. Rozhodně to stojí za to. Protože pokud zanedbáváte bolesti dlouhodobě, opotřebuje se kloubní chrupavka. (Artróza). Když je jedna z kyčlí ztuhlejší, bolí vás nejen záda ale i tříslo, je za pět minut dvanáct, a doporučujeme řešení problému neodkládat. Návštěva lékaře je vhodná, ale pokud není operativní řešení nezbytné, Shiatsu pomůže proces alespoň zastavit.
 • Vyhnete se tak následkům přeneseným do páteře, kde hrozí kromě bolesti i závažnější problémy, jako je výhřez ploténky.

Ostrá bolest zabraňující pohybu

- po prudkém pohybu
- po zvednutí břemene

Akutní blokáda zad – lidově ústřel nebo houser, nebo odborně lumbago.
Zablokovaná páteř nutí tělo do mírného předklonu. Někdy se to rozchodí, ale většinou se ostré bolesti nezbavíte bez vnější pomoci.

Shiatsu terapie umí vyřešit akutní stav: uvolnit zkřečované svaly a fascie v postižené oblasti a navrátit pohyblivost kloubů. A tedy odstranit bolest zad, a vy se můžete vrátit ke svým oblíbeným zábavám. Samozřejmě ne hodinku po zákroku. Bolesti zad ještě pár dní přetrvávají, ale příčina byla odstraněna

Akutní případy

Objednání je možné i do 24 hodin.

Při prudkém pohybu nebo při zvednutí břemene při nesprávným zapojení svalů si ústřel neboli lumbago přivodí alespoň jednou za život téměř každý.

Lumbago neboli ústřel si přivodí alespoň jednou za život téměř každý. Život přináší zdánlivě běžné úkoly – jako zvednout něco těžkého (zrádné je, když je břemeno těžší, než jste čekali), vyndat něco z kufru auta – zde je typické namáhání zad v předklonu.

I bez zátěže – prudkým pohybem, většinou dolů a do strany si způsobíte lumbago a v zádech se objeví prudká bolest. To bývá provázeno posunutím obratle v bederní oblasti a útlakem nervu. Bolest pak může střílet i do kyčle a do nohy.

Bolesti v bedrech a případně i bolest střílí do nohy

většinou jednostranně

V těžších případech se objevuje až necitlivost v částech nohy.
To jsou příznaky výhřezu ploténky.

Bolesti u lehčí formy výhřezu se úspěšně odstraní metoda Shiatsu masáže a rehabilitační cvičení. V akutní fázi se osvědčuje manuální ošetření stažených svalů a fascií, ošetření a zprůchodnění akupresurních bodů.

Ploténka je (laicky vysvětleno) pružný polštářek mezi obratli. Slouží ke tlumení nárazů, má svou funkci při úklonech a rotaci páteře. Skládá se z vnitřního rosolovitého jádra a vazivového obalu. Pokud ten praskne, jádro vyhřezne ven a v těžších případech utlačuje nervy.

Většinou je hlavní příčinou problému s ploténkami špatný pohybový návyk. Tedy ne jen jednou sehnutí k zemi. Typické je zapojení jen zádových svalů místo svalů hýždí a nohou. To ještě zní srozumitelně, ale nedostatečné zapojení středu těla (vnitřní stabilizační systém, Core) je nedostatek, který si málokdo u sebe uvědomuje.

Akutní případy

Objednání je možné i do 24 hodin.

Sdílej čánek

Mohlo by vás zajímat