Bolest zad – jak jim ulevit

Bolí vás záda a nevíte si rady?

Bolest zad potrápí alespoň jednou za čas každého. Může vzniknout náhle a tak člověk spoléhá, že to zase samo odejde. Pokud je to jen natažený sval, nejlepší je klid a brzy se to spraví. Mnohdy je však příčinou bolesti zad skřípnutý nerv nebo obratel vytočený ze své správné polohy. Svaly v okolí oblasti zad se stáhnou a trvalé napětí vytváří svalovou únavu, volný pohyb je zablokování bolestí. Následuje pár dní, které nestojí za nic. Mírná bolestivost přetrvává, člověk si tak nějak zvykne a problém vyřešen není.

Velmi jemným působením technik Shiatsu se dají bolesti zad odstranit a svůj život zas můžeme jet na plný plyn.

Tak si se stejnou samozřejmostí jako rozbité auto nechte opravit i bolavá záda.

S důvěrou vyzkoušejte terapeutické techniky čerpající ze staletých zkušeností mnoha našich předků, kteří k rozvoji této úžasné metody přispěli.

Druhy a místa bolesti zad

Nejčastěji se bolesti zad objevují jen na určité části páteře. Pozorujeme ji v oblasti krční, hrudní a bederní.

Pokud hledáme příčinou v oblasti svalů, na bolesti zad se podepíše přetížení povrchových svalů, které jsou zapnuté na úkor zapojení hlubokých stabilizačních svalů. To zejména při dlouhodobém sezení a soustředěné práci. Postupně se omezuje hybnost a objevuje se mravenčení nebo pocit těžkosti nebo necitlivosti v nohách. Na zádech cítíme bolest ve spodní části zad nebo mezi lopatkami.

Následuje bolestivost při pohybu a dlouhé stání se stává nesnesitelné.
Máme pocit, že svaly bolí a je tedy třeba je posilovat. Ale je to paradoxně cela jinak. Je třeba naučit se je uvolňovat, aby hluboké stabilizační svalstvo převzalo svou funkci a drželo tělo tak, jak má.

Bolest zad v bederní oblasti

Bederní část páteře je se svým prohnutím zranitelná zejména při nesprávném držení těla. Mnoho lidí stojí a pohybuje se s „prolomenou“ bederkou. Svaly, které mají mít jen přirozený svalový tonus a umožnit vnitřnímu stabilizačnímu systému trup správně držet, jsou dlouhodobě stažené a unavené. Při přenášení síly a hybu s dolních končetin se oblast bederní lordózy příliš unaví a není divu, že bolí záda.

Bolest ve spodní oblasti zad a v kříži se během života setká většina lidí a mnozí jí trpí opakovaně. Bolavá záda se stala civilizační nemocí.  Přichází současně se sedavým zaměstnáním. Dlouhodobé statické zatížení se střídá s jednostranným sportem. Málokdo pak svalstvo protahuje a druhý den si jde zase na osm hodin sednout. Rehabilitace a masáže pak mají plno.

Bolest zad se projevuje nejdříve jako velká únava, zejména ráno, dokud to člověk nerozchodí. Postupně se dostaví ostrá bolest. Neschopnost pohybu a ztráta radosti ze života jsou omezující a přitom se dají terapií Shiatsu snadno řešit.

Souvislost s věkem tu jistě je, protože po mnohaletém sezení v práci a špatných pohybových návycích se zátěž a nepříznivý vliv neblaze projeví ve stavu svalstva, které již strukturu páteře dobře nedrží. Také meziobratlové ploténky se mohou ve stáří ztenčovat a páteř je pak více náchylná k útlaku nervů. S bolestí v dolní části na masáž Shiatsu přicházejí stále častěji i mladí. Generace, která proseděla dětství u počítače opravdu nemá záda v dobrém stavu a trpí bolestmi zad prakticky jako střední generace.

Není velký rozdíl mezi výskytem bolesti v dolní části zad u mužů či žen, všechny to postihuje podobně často.

Chronická bolest zad

Chronická bolest zad trvá déle, i několik měsíců. Pokud se příčina neodstraní, prakticky se stane trvalou součástí pohybového aparátu. Trvalá bolest způsobuje nejen omezení pohyblivosti na úrovni tělesné, ale horší je ničivý vliv na psychiku. Příčin může být řada, často se ji předchází ochabnutí zádových svalů. Nebo se akutní bolesti zad stane chronická.

Akutní bolest zad

Akutní bolest zad se zpravidla objeví v jednom místě. O akutní bolesti mluvíme tehdy, pokud vznikne náhle. Většinou při prudkém pohybu, nebo nesprávném postoji těla při pohybu a zvedání byť lehkého břemene. Může dojít k vyosení obratle ze správné polohy, případně k blokádě žeber.

Nejbolestivější akutní stav je blokáda nebo výhřez meziobratlových plotének. Jestli tomu po vzoru starší generace říkáme houser nebo hexenšus je celkem jedno. Bolest zad je ochromující, člověk se nemůže pořádně pohnout, déletrvající stav zejména u manuálně pracujících vede k pracovní neschopnosti. Jistě je dobré zajít k lékaři, který na rentgenu zjistí případnou přítomnost nebo vážnost a rozsah výhřezu meziobratlových plotének. Bolest v bederní páteři většinou vystřeluje i do kyčlí a nohou. Blokády páteře vznikají většinou při prudkém pohybu, případně předklonu a zvednutí něčeho těžkého. Pokud nepomůže pár dní klidu, je třeba řešit stav páteře odborně. Rehabilitační centra nebo masáže Shiatsu mohou pomoci vrátit obratle do správné polohy a uvolnit svalstvo, které v tom období svým až křečovitým stahem chrání páteř před dalším poškozením. Některá pracoviště nebo dobrý terapeut Shiatsu pak pomůže při nácviku správného držení těla a pohybu tak, aby se to nestávalo častěji.

Jak souvisí bolest zad s putováním v přírodě?

Je tu dvojí vliv.

  •  Za prvé zhoršení stavu, akutní bolest.

Navštěvují mě lidé trpící bolestí zad nebo kolen po delším chození. Rádi chodí do přírody, ale po celém dni v lesích nebo horách jsou celí zmlácení a druhý den musí odpočívat a mazat se analgetickou mastí. Bolí je záda především v bedrech a mezi lopatkami. Pro kancelářského pracovníka to není nic neobvyklého. Pokud se však takové potíže opakují vždy, příště už se zas tak na celodenní výlet netěší. Příčiny jsou ve špatném stavu pohybového aparátu. Což je málo vypovídající výraz pro nohy, kříž, páteř…

První co je třeba zkontrolovat je stav kyčelního kloubu. Může být ve špatné poloze vůči jamce v pánvi a chůze je nesymetrická. Páteř tak při každém kroku dostává „ránu“ z jedné strany. To by bylo, aby se neozvala, že je něco v nepořádku. Přitom v rámci masáže Shiatsu je péče o kyčel standardní část postupu. Během chvíle je to srovnané a dobrý terapeut i poradí snadný postup pro samostatné cvičení. I bolesti zad, které turistovi další dny brání v radosti ze života během jednoho ošetření zmizí a při dalším chození v přírodě se již tolik neobjevují.

  • A za druhé je to samozřejmě vliv pozitivní!

Putování venku bezesporu pro tělo i duši povznášející. Mnohá místa v přírodě poskytují mnoho životní energie, některá jsou pro svůj blahodárný vliv dokonce zvláště vyhledávaná. Bohatou inspiraci kam se vydat najdete nejlépe na webu www.putujici.cz.

A jestli vás něco rozbolí, svěřte se do péče staletími prověřenými technikami péče o tělo a jeho energie, které jsou v Shiatsu bohatě využívány.

Bolesti zad – další souvislosti:

Jedním z možných vlivů způsobujících bolest v spodní části zad jsou oslabené ledviny. Slovo ledviny je třeba v této souvislosti třeba chápat šířeji než pouze jako hmotu orgánu. Jedná se o pojem z tradiční čínské medicíny, kde znamená celý energetický systém, zejména hospodaření těla s vodou, na který má vliv na fyzické úrovni především chlad. Stará Čína i moderní psychosomatická medicína poznala velmi silný vliv emocí.

Neblahý vliv chladu na ledviny: především v zimním období se ledviny vyčerpávají a nastupuje bolest zad. Málokdo si příčinnou souvislost uvědomuje.

♦  Vliv otužování na bolest zad:

Pro organizmus plný životní síly je otužování skvělá věc. Naopak pokud cítíte únavu, další zchlazování ledvin bolest zad jen zhoršuje.

♦  Vliv stravy na energetický systém ledvin:

Potraviny jsou z tohoto hlediska rozdělené na ochlazující a zahřívající. Syrová zelenina a studený jogurt jsou v časopisech zdravého životního stylu velebeny a nejsou uváděny další souvislosti s aktuálním stavem organizmu a ročním obdobím. Autor takových článků tím na sebe prozrazuje neznalost základního vzdělání v oblasti tradiční čínské medicíny, která již staletí prakticky harmonizuje zdraví vnitřních orgánů i z hlediska vlivu na bolest pohybového aparátu.

♦  Emoce způsobující bolesti spodních zad:

Dejte si pozor na strach. Jakmile si uvědomíte emoci strachu, můžete si být jisti, že právě slábnou ledviny a v zádech se to bolestivě projeví. Je jedno, jestli se bojíte o děti, o zaměstnání, díváte se na horror nebo televizní zprávy. Aniž ten vliv vnímáte, jistojistě je to útok na vaše zdraví.

Pro toho, kdo nestuduje medicínu, tradiční čínskou medicínu ani Shiatsu, jsou to zřejmě zcela nové a překvapující informace. A jestli již záda bolí, nechte se ošetřit terapií Shiatsu, kde je se dají tyto vlivy vysledovat a kromě hodinu trvající příjemné masáže se můžete nechat poučit o nápravě v životním stylu – aby záda nebolela!

Jak se zbavit bolesti zad?

Objednejte se na masáže Shiatsu proti bolestem zad a instruktáž pro správné držení těla.

Nezávislé informace o Shiatsu se dočtete v mnoha zdrojích. Jestli se teprve pro takovou terapii rozhodujete, zkuste se podívat třeba do Wikipedie.(ZDE)

Sdílej čánek

Mohlo by vás zajímat