Jak dlouho vydrží úleva od bolesti

Když mě bolí záda, úleva od bolesti pomine po jedné návštěvě definitivně? 

Jak dlouho vydrží úleva od bolesti po Shiatsu?

Takové otázky si přirozeně klade každý, kdo se rozhoduje, jestli pomoc Shiatsu využít. Odpověď není jednoznačná a stejná pro všechny případy.

Příklady:

1. Bolest v bederní páteři

Klient s dlouhodobými potížemi v bederní oblasti, silnou bolestí střídavě se zhoršující a ustupující. Je péči lékaře i fyzioterapeuta. Přišel v akutním stavu, v tu chvíli sám zvolil raději Shiatsu, než pokračování fyzioterapie a nápravných cvičení, které mu bolest zhoršovaly. Po prvním ošetření se cítil dobře až do večera.

Následující dopoledne se však bolest znovu objevila.

Co z toho vyplývá a jak pokračovat?

U dlouhotrvajících poruch pohybového aparátu je běžné, že první ošetření přinese zřetelnou úlevu. Bolest zad se však vrátí, protože tělo bylo ve špatném stavu dlouho. Někdy se požívá pojem svalová paměť. Kromě příznivě naprogramované paměti buněk cvičením v posilovně (nebo lépe tai-ji) si tělo pamatuje, že mělo zánět ve svalech a obratel mimo svou správnou pozici. A právě ve spánku se často stane, že obratle se zase posunou mimo osu a bolest je zpět. Druhým důvodem, a možná spíše tím prvním je špatné držení těla a pohybové návyky, které tuto potíž způsobily.

Řešení je

a) Pokračovat v terapiích Shiatsu opakovaně. Postupně se dávají do pořádku svaly okolo páteře. Konkrétně nabývají správný tonus, tedy zbavují se přílišného napětí. Narovnaný obratel si na správnou pozici „zvykne“.

b) Součástí terapie, pokud o to klient stojí, je nácvik správného držení těla, zapojení centrálního stabilizačního systému a korektní pohybové vzorce.

Pak lze očekávat uzdravení trvalé.

2. Bolest v koleni

Zatímco předchozí případ jasně ukazoval na potřebu více opakování, některé obtíže lze spravit za jednu návštěvu.

Pacientka s bolestmi a otokem kolena, ohnout až do dřepu nešlo. Stalo se to při sportu v přírodě, kde na hliněném hřišti šlápla do prohlubně. Hru sice dohrála, ale další dny už bylo koleno trvale bolestivé a otékalo. V průběhu několika týdnů se stav nezlepšil a to kupodivu ani po návštěvě lékaře. Stačilo uvolnění svalstva nohy a ošetření kolene snadnou a bezpečnou technikou, při které se srovná pozice holenní kosti k koleni.

♦  Jak dlouho vydrží úleva od bolesti po Shiatsu? Někdy stačí přijít jednou, s dlouhotrvající potíží vícekrát.

 
Sdílej čánek

Mohlo by vás zajímat